Kooperatifimizin Tarihçesi

S.S. Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet kooperatifi 1960 yılı Nisan ayında 1163 sayılı yasa ile 31 Kurucu Esnaf ve Sanatkarıyla kuruldu. Kuruluşu Başkan Fuat Çakar ve arkadaşlarının yoğun uğraş ve çabaları ile gerçekleşmiştir.

1960 yılında cumhuriyet mahallesinde Akbank'ın yanında küçük bir dükkanda faaliyete başlayan kooperatifimiz 1960 yılında Sivrihisar Caddesindeki kiralık hizmet bürosuna taşındı. Burada 37 yıl siz değerli esnaflarımıza hizmet vererek yine Necatibey caddesindeki yeri 1973 yılında bu mevcut yeri satın alarak faaliyetlerine devam etmektedir. 2010 yılı Nisan ayında yeni yerimize 2200 ortağımızla hizmete başlandı. Yaklaşık 85 m² olan yerimizde 2010 yılı nisan ayına kadar 37 yıl boyunca hizmet verildi. 37 yıllık geçmişinden sonra yeni oluşan başında başkan Ertuğrul Kıymaz ve ekibi çağdaş, her türlü yeniliklere açık, teknolojik gelişmelere uyum sağlayan büro makinelerimizle, deneyimli ve güler yüzlü personelimizle esnaflarımıza en iyi hizmeti vermek için buradayız diyerek esnafın hizmetine koyuldu ve yeni ortak sayımız 2800'e ulaştı.

Kooperatif, 1960 yılında Fuat ÇAKAR'ın Başkanlığında kuruldu. Ömer Lütfi ÖZTÜRK ise Fuat ÇAKAR'dan sonra, 1973 yılında kooperatifin ikinci başkanı olarak seçildi. 2010 yılında üçüncü başkan olarak görev alan Ertuğurul KIYMAZ Nisan 2010 tarihinde yapılan son genel kurulda Başkanlığa seçilerek, bu görevi üstlendi. Başkan olarakhalen bu görevi sürdürüyor. 2010 yılına kadar çeşitli dönemlerde, esnafa finans desteği sağlayan kooperatif, bu günlere kadar geldi. 40 yıllık geçmişiyle, esnafa önemli ölçüde hizmet veren kooperatif, yeni yönetim anlayışıyla üyelerine finans desteği, ilçemizede çeşitli sosyal ve kültürel yönlerden destek vererek, büyük katkı sağladı.Kooperatif bu arada, kendisine de iki katlı bir hizmet binası kazandırmış oldu. Çalışmalarını çok yakında burada sürdürecektir. Daha donanımlı teknik ve modern bir yapıya kavuşan kooperatifimiz, çağın gereklerine uygun olarak en ince ayrıntıları düşünülerek polatlı esnafına en güzel hizmeti sunacaktır. S.S. Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi, kuruluşu gerçekleştirilen ve ilk Başkanı olan Fuat ÇAKAR ve ekibinden sonra, seçimle gelen diğer kadroları tarafından ilçemiz esnafına büyük yardım ve kolaylıklar sağlamıştır. İlk kuruluşunda 30 üyesi olan ve bir sivil toplum örgütü olarak kamuoyunda yer edinen Kooperatif, her geçen yıl üye sayısını artırmakta ve giderek güçlenmektedir.

Kooperatif, 1163 sayılı Kooperatifler kanuna tabi olup, ana sözleşme hükümleri gereğince çalışmalarını sürdürmekte ve Merkez Birliğine bağlı olarak çalışmaktadır. Çalışma alanı, Polatlı ilçesi ve ilçe hudutları içindedir. Kooperatifin esas amacı, esnafa kredi sağlamaktır. Kooperatif bu işi yaparken, sürekli yaşayabilmesi için ortaklarımızın menfaati doğrultusunda çaba içinde olmayı her zaman ön planda tutmuştur. Nisan 2010 tarihinde gerçekleşen son genel kurulda Kooperatifde yönetim değişikliğine gidilmiş, seçilen yeni yönetim esnafa kolaylık olması bakımından yeni kararlar alarak, yeni uygulamalara girmiştir. Yeni seçilen Başkan Ertuğrul KIYMAZ ve ekibi işbaşına geldiği gün itibariyle bu yenilikleri yapıp, kooperatifin daha iyi koşullarda hizmet verebilmesi ve esnafa daha çok yararlı olabilmesi için, bir dizi yeni tedbirler almıştır. Ülkemizin genelinde olduğu gibi Polatlıda da ekonomik sıkıntılar yüzünden dar boğaza giren esnaf, kooperatife olan borcunu ödeyemeyince icralık olma noktasına gelmiş, ancak yeni yönetim üyelerine yeni bazı kolaylıklar sağlamıştır.
S.S.POLATLI ESNAF ve SANATKARLAR KREDİ ve KEFALET KOOPERATİFİ